Arnavutluk Nerede?

Arnavutluk, Güneydoğu Avrupa’da Balkan Yarımadası’nda yer alır. Komşuları şunlardır:

  • Kuzeydoğuda Karadağ
  • Kuzeyde Sırbistan
  • Doğuda Kuzey Makedonya
  • Güneyde Yunanistan
  • Batıda İtalya
Arnavutluk haritası

Ayrıca, ülkenin batısında Adriyatik Denizi ile kıyısı bulunur. Arnavutluk, Adriyatik Denizi kıyısında bulunan birçok plaj ve sahil şeridi ile de tanınır.

Coğrafi olarak, Arnavutluk’un büyük bir kısmı dağlık ve engebelidir. Bu da ülkeyi doğal güzellikler ve manzaralar açısından zengin kılar. İç bölgelerde dağlık alanlar ve vadiler hakimken, kıyı şeridi daha düzlük alanlardan oluşur. Bu coğrafi çeşitlilik, Arnavutluk’un doğal güzelliklerini ve ekolojik turizm potansiyelini artırır.

Arnavutluk, Balkan Yarımadası’nın batısında yer alan bir ülkedir. Adriyatik Denizi ve İyon Denizi arasında konumlanmıştır. Arnavutluk, güneydoğuda Makedonya, kuzeydoğuda Kosova, kuzeyde Karadağ ve batıda Yunanistan ile komşudur. Bu stratejik konumuyla Arnavutluk, tarih boyunca çeşitli kültürlerin etkisi altında kalmış ve zengin bir tarihi mirasa sahiptir. Arnavutluk’un başkenti ve en büyük şehri, ülkenin batı kıyısında bulunan Tiran’dır. Arnavutluk, doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile turistlerin ilgisini çeken bir destinasyondur.

Arnavutluk’ta oturum izni almak için biz ulaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir